• br. Jozef

Nedeľná kázeň 30. nedeľa

Keď sa farizeji dopočuli, že Ježiš umlčal saducejov, zišli sa a jeden z nich, učiteľ zákona, sa ho spýtal, aby ho pokúšal: „Učiteľ, ktoré prikázanie v Zákone je najväčšie?“ On mu povedal: „Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou! To je najväčšie a prvé prikázanie. Druhé je mu podobné: Milovať budeš svojho blížneho ako seba samého! Na týchto dvoch prikázaniach spočíva celý Zákon i Proroci.“

(Mt 22,34-40)

Učiteľ sa na Ježiša obracia ako skúšajúci na žiaka: „Ktoré prikázanie je najväčšie?“ Farizej si je istý, že on pozná správnu odpoveď - len či ju vie i Ježiš? Male dieťa v židovskej škole by odpovedalo: „svätiť sobotu!“, pretože Biblia svedčí, že príkaz svätiť sobotu dodržiava i sám Boh. Všetci čakajú, že Ježiš povie: „Svätiť sobotu!“. Sú pripravení napadnúť ho hneď druhou otázkou: „Prečo teda sobotu nezachovávaš?“ Ježiš sobotu zachovával, ale svojím spôsobom. Pamätáme, že sa nikdy nevyhováral na zlý deň, ak bolo treba urobiť dobrý skutok. Farizeji však zachovanie sobotného príkazu považovali za dôležitejšie ako lásku k blížnemu, lebo to bol akt lásky voči Bohu.


„Milovať budeš Pána, svojho Boha, celým svojím srdcom, celou svojou dušou a celou svojou mysľou!“ to je "Shema Israel" – modlitba z knihy Deuteronómium, ktorú farizeji celý deň dookola opakovali. Tento text si priväzovali o ruku, nosili ho zavesený na čele a keď sa vracali domov, vítali ich tie slová na verajach dverí. Ježiš ale láske k Bohu neverí, ak nie je spojená s druhým prikázaním – s láskou k blížnemu. Ak oddelíme lásku k Bohu od lásky k človeku, bude veľmi jednoduché zachovať všetky prikázania. Ľahko sa dopracujeme k vysokej dokonalosti. Ale začne nám prekážať nedokonalosť všetkých okolo. Budeme sa tak snažiť polepšiť ich, až im zo života urobíme peklo.


Keď sa snažíme plniť Božiu vôľu, nezabúdajme hľadieť na človeka, ktorého nám dal Boh za blížneho. Nezabúdajme, že v Kristovi sa našim blížnym stal dokonca aj on sám.

132 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
ADRESA

Rímskokatolícka cirkev

Farnosť Spišský Štvrtok

Námestie slobody 4
053 14 Spišský Štvrtok
Tel. č. +421 53 4598 400

spissky_stvrtok@kapitula.sk

IČO: 31 966 519

Spišský Štvrtok: SK34 0900 0000 0001 0137 6904

Dravce: SK27 0900 0000 0005 2372 9095

Dlhé Stráže: SK93 0900 0000 0050 5803 5102

Spišský štvrtok

Dravce

Dlhé stráže

Bukovinka

O NÁS
NAPÍŠTE NÁM
  • Grey Facebook Icon
  • Grey Google+ Icon
  • Grey Instagram Icon

© 2017  Farnosť  Spišský Štvrtok.  Created by Booyah.sk