• br. Jozef

Spomienka na Barbarskú noc

V posledný augustový pondelok sa v Spišskom Štvrtku stretli všetci bratia slovenskej minoritskej kustódie pri spomienke na 70. výročie tzv. Barbarskej noci. Týmto termínom označujeme udalosť násilného odvlečenia rehoľníkov dňa 13. apríla 1950 do internačných kláštorov v rôznych kútoch bývalého Československa. Zrušenie kláštorov a uväznenie zasvätených osôb bolo protiprávnym a svojvoľným gestom niekoľkých komunistických funkcionárov. V Spišskom Štvrtku sa táto akcia stretla s odmietavým postojom miestnych veriacich, ktorí sa dožadovali, aby im pátrov minoritov vrátili. Mnohí z nich boli neskôr totalitným režimom prenasledovaní.


Spomienkové stretnutie sa začalo o 17.00 hod. v kinosále pri Obecnom úrade. Premietali sme film Tiene barbarskej noci, ktorý vznikol vďaka Ústavu pamäti národa. Na film prišla asi stovka veriacich zo Spišského Štvrtku a okolitých dedín. Potom sa s nami pán František Gaj, pamätník tejto udalosti, podelil o svoje svedectvo. Spomienkové podujatie sa zakončilo spoločným posedením pri guláši, ktorí pripravili bratia spolu s chlapmi z farnosti. Pôvodne bola táto spoločná spomienka plánovaná na 13. apríla na deň 7O. výročia, kvôli epidémii koranavírusu bola presunutá na 1. septembra 2020.

69 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše