top of page
  • br. Jozef

Spomienka na Barbarskú noc

V posledný augustový pondelok sa v Spišskom Štvrtku stretli všetci bratia slovenskej minoritskej kustódie pri spomienke na 70. výročie tzv. Barbarskej noci. Týmto termínom označujeme udalosť násilného odvlečenia rehoľníkov dňa 13. apríla 1950 do internačných kláštorov v rôznych kútoch bývalého Československa. Zrušenie kláštorov a uväznenie zasvätených osôb bolo protiprávnym a svojvoľným gestom niekoľkých komunistických funkcionárov. V Spišskom Štvrtku sa táto akcia stretla s odmietavým postojom miestnych veriacich, ktorí sa dožadovali, aby im pátrov minoritov vrátili. Mnohí z nich boli neskôr totalitným režimom prenasledovaní.


Spomienkové stretnutie sa začalo o 17.00 hod. v kinosále pri Obecnom úrade. Premietali sme film Tiene barbarskej noci, ktorý vznikol vďaka Ústavu pamäti národa. Na film prišla asi stovka veriacich zo Spišského Štvrtku a okolitých dedín. Potom sa s nami pán František Gaj, pamätník tejto udalosti, podelil o svoje svedectvo. Spomienkové podujatie sa zakončilo spoločným posedením pri guláši, ktorí pripravili bratia spolu s chlapmi z farnosti. Pôvodne bola táto spoločná spomienka plánovaná na 13. apríla na deň 7O. výročia, kvôli epidémii koranavírusu bola presunutá na 1. septembra 2020.

70 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Σχόλια


bottom of page