top of page
  • br. Jozef

Svätá omša na Spišskom hrade


V nedeľu 6. októbra 2019 historická kaplnka na Spišskom hrade ožila modlitbou a spevom, Navštívili ju veriaci zo Spišského Štvrtku, Draviec, Dlhých Stráží, Bukovinky, ale aj z iných spišských obcí. Na sv. omši, ktorú celebroval páter Tomáš Mária Vlček z Kláštora nanebovzatia Panny Márie v Spišskom Štvrtku, bola prítomná aj pani Mária Novotná, riaditeľka Spišského múzea v Levoči. Páter Tomáš na záver požehnal obraz Božieho milosrdenstva, ktorý do hradnej kaplnky venoval pán Keruľa.

V roku 1668 spišský župan, gróf Štefan Csáky starší, postavil bratom minoritom v Spišskom Štvrtku kláštor a okrem tamojšej farnosti im zveril do duchovnej starostlivosti i kaplnku Spišského hradu. Každý deň tam mali odslúžiť svätú omšu za živých i zosnulých členov rodiny Csákyovcov. Stáročnú tradíciu prerušil požiar Spišského hradu a neskôr definitívna likvidácia reholí počas Akcie K v roku 1950. V poslednom období sa vďaka spolupráci rehole minoritov a Spišského múzea v Levoči podarilo obnoviť slávenie svätej omše v hradnej kaplnke aspoň jedenkrát ročne.

137 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page