top of page
  • br. Jozef

Pán kostolník Novotný odišiel do večnosti


V utorok 5. novembra sme odprevadili na poslednej pozemskej ceste pána Štefana Novotného, dlhoročného kostolníka v Dravciach. Pán Novotný odišiel do večnosti ráno 1. novembra, na sviatok Všetkých svätých, vo veku 91 rokov. Deň predtým prijal sviatosti umierajúcich a viatikum – sv. prijímanie ako pokrm na cestu. Na pohrebných obradoch sa zúčastnila jeho rodina, mnohí vďační farníci, ako aj duchovní otcovia, bývalí správcovia farnosti.

Páter Adam Baran vo svojej homílii charakterizoval zosnulého ako človeka, ktorý dobre pochopil princíp života a všetky svoje talenty venoval službe rodine a spoločnosti. Päť desaťročí (od roku 1963 do roku 2013) sa aktívne venoval službe kostolníka. Niekoľkokrát denne meral cestu do kostola pešo alebo na bicykli. Po Nežnej revolúcii si ho obyvatelia Draviec zvolili za starostu obce. Túto úlohu vykonával štyri roky. Vo svojej aktívnej službe bol nenahraditeľnou oporou pre deviatich farárov, desiaty správca farnosti, páter Jozef, ho odprevadil do večnosti. Pri svojej službe i práci v zamestnaní sa pán Novotný príkladne staral aj o svoju rodinu. Dokázal tiež s láskou doopatrovať svoju manželku. Za mnohoročnú obetavú prácu pre dobro cirkevného spoločenstva ho spišský biskup Mons. Štefan Sečka ocenil Zlatou plaketou sv. Martina.

V posledných rokoch upadli jeho telesné sily, preto sa zveril do opatere svojich najbližších. Mentálne bol až do konca čulý. Rád prijímal návštevy, udivoval ich svojou múdrosťou, vynikajúcou pamäťou, duchaprítomnosťou a radostným duchom. Nech v pokoji odpočíva a čaká na slávny deň vzkriesenia!

224 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page