• br. Jozef

Zvon Urban prišiel o srdce

V utorok 21. januára prasklo srdce na vzácnom gotickom zvone Urban v Dravciach. Jeho mocné a hlboké tóny teraz nejaký čas nebudeme môcť počúvať.

Zvon Urban bol uliaty v roku 1516, ešte v čase, keď v Dravciach pôsobili bratia antoniti. Pamiatkou na tento rehoľný rád je znak Tau vyobrazený na jeho plášti. Podľa signatúr vieme, že autorom zvona bol magister Andrej. Ten nechal na zvone vyhotoviť latinský nápis hovoriaci: "Ó, Kráľ slávy, príď v pokoji!" Urban patrí medzi vzácne gotické pamiatky Spiša. Srdce, ktoré sa mu rozpadlo, nebolo pôvodné. V minulosti bolo už menené i opravované. Odborníci z Krajského pamiatkového úradu posúdia v najbližších dňoch technický stav zvona a určia spôsob jeho obnovy. V novodobej zvonici na kostolnom dvore sú ešte dva iné, novšie zvony. Najmenší z nich nemá elektrický pohon.

#Urban #Dravce #srdce #obnova

Rímskokatolícka cirkev